you're reading...
Χωρίς κατηγορία

Πήραμε το ντέρμπι και πάμε γι άλλα !!!!!!

pegasus_LARGE_t_143761_106078193

Δύο στα δύο στο φετινό πρωτάθλημα για την ΑΕΛΛΑΡΑ μας που  νίκησε τον αποελ στο ντέρμπι του Τσίρειου με 2-1.

Με σκόρερ τον αρχηγό ΟΥΟΝ στο 10` και τον φοβερό ΟΡΛΑΝΤΟ ΣΑ στο 40` η ομαδάρα μας έσπασε ακόμα μια παράδωση που κρατούσε 10 ολόκληρα χρόνια.

Οι Λευκωσιάτες το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 2-1 χάρις στην άτυχη στιγμή του Γκαούτσο που με προβολή έστειλε την μπάλα στο κίτρινο πλεκτό στο 57`.

Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από οκτάλεπτη διακοπή λόγω πτώσης του φωτισμού του Τσιρείου, ενώ υπήρξαν και αρκετά νεύρα που οδήγησαν και σε κάποιες μικροδιακοπές με αψιμαχίες ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.

Με το ξεκίνημα της αναμέτρηση οι δύο ομάδες έστειλαν ενθαρρυντικά μηνύματα για καλό ποδόσφαιρο. Μόλις στο 3′ ο Χαραλαμπίδης απείλησε πρώτος για τον αποελ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο ΕΤΜΑΡ απάντησε με συνατό σουτ μέσα από την περιοχή που έφυγε λίγο άουτ.

Οι παίκταράδες του Βιντιγκάλ, όμως, δεν έμειναν μέχρι εκεί. Συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και δεν άργησαν να βρουν δίχτυα. Συγκεκριμένα, ήταν στο 10ο λεπτό όταν ο Εντμάρ εκτέλεσε φάουλ από πλάγια δεξιά και ο Ουόν αμαρκάριστος στο ύψος της μικρής περιοχής σκόραρε με κεφαλιά και έβαλε φωτιά στην ανατολική κερκίδα.

Το γκολ έδωσε άλλη ψυχολογία στους ΛΕΟΝΤΕΣ εντός και εκτός γηπέδου  που μέχρι το μισάωρο και τη διακοπή από το σβήσιμο των προβολέων δεν απειλήθηκαν.

Η οκτάλεπτη περίπου διακοπή επηρέασε τους φιλοξενούμενους καθώς με την επανέναρξη του αγώνα η ΑΕΛ έφτασε και σε δεύτερο γκολ με εκπληκτική προσπάθεια του Ορλάντο Σα που με τακουνάκι βρέθηκε μόνος με τον Πάρντο και πλάσαρε άψογα για το 2-0.

Οι αλλαγές που ο προπονητής του  αποελ έκανε δεν έφεραν άμεσα αποτελέσματα, έκαναν όμως τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες του Σέρζιο παρουσιάστηκαν αισθητά βελτιωμένοι και απειλητικοί και στο 57′ μείωσαν στο σκορ, έστω αν το γκολ ήρθε από δικό μας πόδι . Η φάση προήρθε από τον Γκονσάλβες που σε ωραία ενέργεια από δεξιά θέλησε να γεμίσει στην περιοχή, εκεί όπου ο Γκαούσο έκανε την προβολή για να απομακρύνει, αλλά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στη συνέχεια καθώς η ομάδα μας ισορρόπησε τον ρυθμό.

Τελικά το σκορ δεν άλλαξε και το τελευταίο σφύριγμα του Δημήτρη Χρυσοστόμου βρήκε την ΑΕΛΛΑΡΑ μας  να παίρνει μια μεγάλη νίκη επί των περσινών πρωταθλητών.

ΑΕΛ (Λίτο Βιντιγκάλ): Φεγκρούς, Αϊρόσα, Ουόν, Γκαούσο, Καρλίτος, Εντμάρ, Ντεντέ, Μπεμπέ (28′ Σατσέτι), Σα, Μοντέιρο (90+4′ Ινταμπντελάι), Κάσιο (62′ Ταρζίνο).

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΚΙΤΡΙΝΟΥ ΑΓΩΝΑ  ΑΠΟ ΤΟ ΣΕΝΤΡΑ ΓΚΟΛ

1′ Έναρξη παιχνιδιού, μετά από πεντάλεπτη περίπου αναμονή για να καθαρίσει η ατμόσφαιρα, με τους παίκτες του αποελ να ανταλλάσουν τις πρώτες πάσες.

3′ Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ντέρμπι είναι από τον αποελ. Ο Μάριο Σέρζιο γέμισε στην περιοχή, ο Χαραλαμπίδης στο πρώτο δοκάρι έκανε την προβολή, αλλά είδε την μπάλα να περνά μόλις πάνω από το δεύτερο δοκάρι.

5′ Απαντά στην ευκαιρία η ΑΕΛ. Ο Εντμάρ βρέθηκε σε θέση βολής, επιχείρησε το δυνατό σουτ, αλλά έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

10′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΛ. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Εντμάρ από δεξιά, ο Ουόν αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα.

19′ Μακρινό σουτ επιχείτησε ο Κάσιο, αλλά ο Πάρντο δεν δυσκολεύτηκε να μαζέψει την μπάλα.

22′ Κίτρινη κάρτα στον Ουόν για φάουλ πάνω στον Γκόμες.

25′ Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Μπεμπέ, που δείχνει να μην μπορεί να συνεχίσει.

28′ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Έξω ο Μπεμπέ, μέσα ο Σατσέτι.

31′ Προσωρινή διακοπή με τη συμμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα καθώς έσβησαν οι προβολείς του Τσιρείου.

40′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΛ. Ο Σα αιφνιδίασε με την επάνεναρξη της αναμέτρησης και έκανε το 2-0. Με την επαναφορά της μπάλας ο Κάσιο πάσαρε στον Ορλάντο Σα που έφυγε γρήγορα μπροστά και ο Πορτογάλος αφού έφερε μπροστά του την μπάλα με ωραίο τακουνάκι «αδειάζοντας» παράλληλα τους Μάριο Σέρζιο και Αμορίν που πήγαν να τον κλείσουν, βγήκε μόνος με τον Πάρντο και τον πλάσαρε άψογα.

Περίπου οκτώ λεπτά ήταν η διακοπή του αγώνα.

43′ Την κίτρινη κάρτα είδαν ο Ολιβέιρα και ο Σατσέτι για αψιμαχία.

45′ Δώδεκα τα λεπτά των καθυστερήσεων. Πέραν του προβλήματος με τον φωτισμό, υπήρξε ο τραυματισμός του Μπεμπέ και η αναγκαστική αλλαγή του, το πρώτο γκολ των γηπεδούχων και μια μικροδιακοπή στην αψημαχία Ολιβέιρα-Σατσέτι.

45+3′ Διπλή αλλαγή για τον αποελ. Έξω οι Αλεξάνδρου και Βινίσιους, μέσα οι Αλωνεύτης και Γκονσάλβες.

45+7′ Σέντρα-σουτ επιχείρησε ο Μάριο Σέρζιο, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Φεγκρούς.

45+14′ Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

49′ Ο Ορλάντο Σα εκτέλεσε απευθείας φάουλ και έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Πάρντο.

52′ Κίτρινη κάρτα στον Ντα Σίλβα για φάουλ πάνω στον Μοντέιρο.

54′ Σουτ από τον Αλωνεύτη, άστοχο.

57′ γκολ για το αποελ . Ο Γκονσάλβες έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Γκαούσο στην προσπάθεια του να σταματήσει την μπάλα με προβολή, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

62′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μοντέιρο, η μπάλα πέρασε άουτ.

62′ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Έξω ο Κάσιο, μέσα ο Ταρζίνο.

64′ Κεφαλιά του Ολιβέιρα, άστοχη.

69′ Αλλαγή για τον αποελ. Έξω ο Σέρινταν, μέσα ο Μπούντιμιρ.

84′ Σουτ του Αμορίν, σωτήρια απέκρουσε ο Φεγκρούς.

87′ Καλό μακρινό σουτ από το Μοράις, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

88′ Μακρινό δυνατό σουτ από τον Ουόν, μετά από κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ, αλλά ο Πάρντο με διπλή προσπάθεια μάζεψε την μπάλα.

90′ Οκτώ τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+4′ Από κοντά ο Μπούντιμιρ σούταρε, αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά έξω.

90+4′ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Έξω ο Μοντέιρο, μέσα ο Ινταμπντελάι.

90+10′ Λήξη παιχνιδιού.